Dogecoin in Kurucusu: Tüm Coinlerimi İkinci El Honda Civic Almak İçin Sattım

0 8

Dogecoin kurucuları Palmer ve Markusun Dogecoini 6 Aralık 2013te piyasaya sürmesinden yalnızca iki hafta sonra kripto paranın değeri yüzde 300 fırladı. Bu ani artışta Çin hükümetinin bankalarına kripto para yatırımını yasaklaması önemli bir rol oynadı. 

Jackson Palmer 23 Aralık 2013te Vicea yaptığı açıklamada Bitcoin başta olmak üzere hemen hemen tüm kripto paraların bir belirsizlik içinde olduğunu söylemiş ve “Bir kripto parayı internette herkesin önüne çıkan bir surat ile birleştirmek bu parayı daha ulaşılabilir kıldı” ifadelerini kullanmıştı. 

Palmer “Ancak şuna bir açıklık getirelim; Bu bizim master planımız değildi. Billy ile birbirimize attığımız birkaç mailden sonra harekete geçtik” demişti. 

Billy Markus ise “Kripto dünyası erişilebilir bir şeye hazırdı ve internette fenomen olmuş bir fotoğraf büyük kitlelere ulaşılabilirdi. Dogeu herkes hatırladı. Bir köpek üzerine kurulmuştu. Herkes köpekleri sever. Rüzgar bizim için çok iyi yönde esti” diye konuşmuştu. 

Kenyada Su Kuyusu Açılması İçin Bağış Yaptı

Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paraların sayıları sınırlıyken Dogecoinin tedarik limiti yok. Hâliyle bu durum Bitcoin ve Litecoini daha pahalı yapıyor. Mevcut durumda piyasada 21 milyon adet Bitcoin var. Litecoin ise 84 milyon. 

Dogecoinin sınırsız sayıda olması bu para biriminin bahşiş ve bağış gibi işlemlerde kullanılmasını sağlıyor. 

Jamaika kızak takımının Ocak 2014teki Sochi Olimpiyatlarına gidebilmesi için Dogecoin sahipleri bu para biriminden 27 milyon adet yaklaşık 30 bin dolar toplamıştı. Aynı yılın Mart ayında ise Kenyada su kuyusu açılması için 11 bin dolar değerinde Dogecoin bağışlanmıştı. 

Dogecoinleriyle İkinci El Honda Satın Aldı

Dogecoinin 2021deki yükselişinin ardından yazılı bir açıklama yapan Markus maddi sebepler yüzünden altı yıl önce Dogecoinlerini sattığını ve yerine bir ikinci el Honda Civic aldığını söyledi. Yazılım mühendisi projeden ayrılmasına rağmen hâlâ sözlü tacize uğradığını açıkladı. 

Jackson Palmer ise Nisan 2015te Coindeske yaptığı açıklamada kripto dünyasının zehirli bir hâl aldığını söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

Kripto para arenası bir grup beyaz liberalin oturup zengin olmayı beklediği ve çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanan olgunlaşmamış popüler iş fikirleriyle geldiği bir yere dönüştü.

Kendisine öfke dolu saldırıların da bitmediğini söyleyen Palmer “Artık bunun için vaktim yok” demişti. 

Kripto dünyasının en parlak dönemini yaşadığı 2017nin hemen ardından 11 Ocak 2018de Vice için bir yazı kaleme alan Palmer şu ifadelere yer vermişti: 

2013 sonunda Dogecoine yatırım yapmakla ilgili şaka yollu bir tweet attığımda bu dünyaya getirdiğim ciddiyetsiz kripto paranın 2018de hâlâ var olacağını ve geçen haftaki gibi 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağını hiç tahmin etmemiştim.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku