Harvard Ekonomi Profesörü Uyardı: Sıra Bitcoin e (BTC) Gelecek

0 1

Amerikalı ekonomist Kenneth Rogoff cuma günü CNBC ile yaptığı röportajda Bitcoinin geleceği regülasyonu ve son boğa koşusu hakkındaki görüşlerini paylaştı. Rogoff kamu politikası uzmanı ve Harvard Üniversitesinde ekonomi profesörüdür. 2001-2003 yılları arasında Uluslararası Para Fonunda (IMF) baş ekonomist olarak görev yaptı. Rogoff şöyle bir açıklama yaptı: 

“Sıfır faiz oranları çok sayıda komik varlık değerlemesi üretebilir. Yani Bitcoin kesinlikle bunun bir parçası ”dedi. Bitcoin popülerliğinin artması ve son boğa koşusu hakkındaki bir soruya şöyle yanıt verdi:

Açıkçası kamuoyuna Bitcoine yatırım yaptığını söyleyen pek çok varlıklı insan ve tanınmış finansör var ve bu piyasaya güven verdi.”

Bununla birlikte ekonomi profesörü şu uyarıda bulundu: 

“Ama şunu söylemeliyim ki düzenleme hala erken aşamada. Eğer Bitcoin için nihai bir kullanım durumu yoksa ki bunun olacağını sanmıyorum sonuçta bu balon patlayacak ancak bu on yıl alabilir.”

Son BTC fiyat artışı ve piyasa değerindeki artış göz önüne alındığında Rogoffa merkez bankalarının ve hükümetlerin Bitcoin ticaretini kontrol etmek için neden katı düzenlemeler getirmedikleri ve hatta yasaklamadıkları soruldu. Profesör Uluslararası Ödemeler Bankasının (BIS) G7nin ve G20nin kripto para birimini yakından izlediğini belirterek:

Asında herkesn gözü Bitcoinde! Bütün merkez bankaları onu izliyor ve ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyor” dedi. 

Ekonomist: “Bitcoin sıradan fiat para birimleri devlet para birimleri ile gerçekten rekabet etmeye başladığında üzerine bir ton tuğla koyup onu sıkıştıracaklarını düşünüyorum. Bitcoinin sistemi ele izin vermeyecekler.” dedi. Bitcoini modern sanatla karşılaştıran Rogoff şunları söyledi:

Bitcoin şu anda bu bir varlık sınıfı ve sanırım modern sanatın olduğu gibi ancak bunun ana akım olduğu anlamına gelmiyor. Bunun son derece yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Merkez bankacıları buna asla izin vermez.

Sıra Bitcoine Gelecek

Son zamanlarda kripto para birimine 15 milyar dolar yatıran Tesla ve BTC’ye 170 milyon dolar daha yatırım yapan Square gibi sayıları giderek artan şirket Bitcoin’e yatırım yapıyor. Tesla yakın gelecekte Bitcoini bir ödeme aracı olarak da kabul edecek. Bitcoinin artan benimsenmesi ve ABDnin Miami kentinde yaşananlar gibi meşru bir ödeme aracı olarak kabul göreceği gibi konular hatırlatıldığında Rogoffa Bitcoini düzenlemenin hükümetler için daha zor hale gelip gelmeyeceği soruldu.

Ekonomist: “Düzenlemenin o kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Kripto para birimi alanında çok fazla yenilik olduğu ve hükümetler bunun ilerlemesine izin vermek istediği için çok hızlı hareket etme konusunda tereddüt yaşandığını düşünüyorum.” dedi.

Sonuç olarak profesör Rogoff yatırımcıları uyardı ve şunları ekledi:

Ancak hiç kuşkunuz olmasın hükümetlerin vergilendirme suçları kontrol etme gibi hususlar üzerindeki kontrolünü ellerinde tutmaları gerekir. Hesap birimi ve para birimi üzerinde kontrol sağlamaları gerekir. Evet özel inovasyon bir süreliğine ortaya çıkabilir ancak nihayetinde tarih boyunca hükümet önce düzenler sonra ona el koyar ve sanırım şimdi sıra Bitcoine geldiğini görebiliriz

 

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku