Kredi Kartı Ücretlerinin Artması Kripto Paraların İşine Yarayabilir

0 1

Kredi kartı firmaları müşterilerden aldıkları ödemelerin bir kısmını kart takas gecikme faizi veya swipe ücreti olarak adlandırır. İki büyük kredi kartı devi ücretleri yükseltmeyi düşünürken kripto paralar buna bir alternatif olabilir mi?

Wall Street Journal Çarşamba günü “Visa Inc. ve Mastercard Inc. Nisan ayında bazı kredi kartı türleri için bu ücretlerini artırmayı planlıyor” dedi:

Tüketiciler için görünmez olsalar da kredi kartı ücretleri genellikle müşterilerinin kredi kartı satın alma işlemlerinin yaklaşık yüzde 2sinin ücretini ödediğinden satıcıların gözüne batıyor. Ücretler Visa ve Mastercard gibi kart ağları tarafından belirlenir. Tüccarlar bunları kartları veren bankalara ödüyor. “

Kripto Paralar İyi Bir Alternatif

Kredi kartı ücretleri arttıkça diğer seçenekler tüccarlar için daha çekici hale gelecektir. Buna kripto paralar da dahildir. Dijital varlıklar da işlem ücretlerine tabidir ancak bazıları özellikle kart ücretleri artmaya devam ederse kripto paralar mevcut kredi kartı şartlarına göre daha ucuz alternatifler olabilir.

Özellikle Bitcoin günlük satın alımlar için makul bir ödeme aracı haline gelmesini yasaklıyor gibi görünen işlem ücretleri konusunda büyük eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Ancak birçoğu tüccarların banka kartı veya kredi kartlarıyla ödeme kabul ederek maruz kaldığı maliyetleri tamamen göz ardı ediyor. Bitcoinin Lightning Network gibi çözümler de mevcut olup işlem ücretlerini ve Bitcoin için hızları artırmaktadır.

COVID-19 endişeleri ve önleme tedbirleri yaygınlaştıkça dünya çapında ekonomiler Mart 2020de yollarını aniden değiştirdi. Birçok işletme çeşitli kapasitelerde yeniden açıldı. Bununla birlikte Wall Street Journalda detaylandırıldığı üzere özellikle COVID-19 ile mevcut pandemi şartlarının ortasında kredi kartı ile online alış verişler nakit kullanımına göre daha fazla hakimiyet kazandı.

Dünya giderek dijitalleşiyor ve yeni dünyada kripto para birimleri artık birçok alanda en iyi alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Gün geçtikçe daha da ana akım haline gelmeleri ve kurumsal olarak benimsenmeleri bunun somut bir göstergesi. Kripto paralar da kredi kartları ile aynı işlevi görmektedir online ve bireysel olarak kullanılabilir ve ayrıca merkeziyetsiz olmaları sayesinde başka ek faydalar da sağlayabilir. Önümüzdeki yıllarda hükümetlerin ve özel şirketlerin egemenliğinin hüküm sürdüğü birçok sektörde dijital paraları güçlü birer alternatif olarak göreceğiz. 

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku