Küresel Yatırım Bankası Citibank’dan 106 Sayfalık Bitcoin (BTC) Raporu

0 2

Küresel yatırım bankası Citibank, kripto para birimini inovasyonun “Kuzey Yıldızı” olarak tanımlayan ve Bitcoin’in mevcut ve gelecekteki potansiyel durumu hakkında 106 sayfalık rapor yayımladı. Rapor, Bitcoin’in potansiyeli hakkında birkaç iddiada bulunuyor. Rapordaki en önemli gözlemlerden biri, lider kripto para biriminin halihazırda ana akıma girdiği. Ayrıca, Bitcoin’in temelinin, neredeyse yalnızca bir perakende varlık olarak karşılık bulduğu 2017’den önemli ölçüde farklı olduğu belirtiliyor.

Rapordaki “Bitcoin, yörüngesi daha geniş ekosistemin evrimi için bir pusula olarak görüldüğünden dijital varlık alanının fiilen “Kuzey Yıldızı” haline geliyor ifadesi ise oldukça dikkat çekici. Bununla birlikte Citibank’in raporu Bitcoin’in geleceğine ilişkin daha iyimser değerlendirmelere rağmen Bitcoin’in karşılaşabileceği en büyük engellerden bazılarını da ele alıyor.

Bu engellerden biri, diğer kripto para birimlerinin Bitcoin’i geçip yerini alması riski. Rapor, bu görüşü desteklemek üzere, Bitcoin’in piyasa değerinin 2020’de 2.70 kat arttığına, ancak altcoin’lerin (Bitcoin dışındaki kripto para birimlerinin) piyasa değerinin aynı dönemde 3.75 kat arttığına işaret ediyor. Bu, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki payının azaldığı anlamına geliyor. 2019’da Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 69’a ulaştı fakat 2020’de yüzde 62’ye düştü.

Ayrıca Bitcoin gelişen makro ekonomik görünümün kurbanı olabilir. Rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i almalarının nedenlerinden birinin enflasyona ve para biriminin devalüasyonuna karşı bir önlem olduğuna ikna olmaları olduğunu gösteriyor. COVID-19 salgını sırasında enflasyonla ilgili endişeler arttı ancak dünyanın en büyük ekonomisi iyileşme belirtileri gösteriyor. Çin, COVID-19 merkez üssü olmasına rağmen 2020’de pozitif ekonomik büyüme gösterdi. Rapor, yatırımcıların sermayelerini geleneksel piyasalara yeniden tahsis etmeye başladıklarını ve bu büyümenin Bitcoin’e olan ilgiyi olumsuz etkileyebileceğini ortaya koyuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku