Ünlü İngiliz İş Adamı Bitcoin Çılgınlığını Oscar Wilde ın Tilki Avı Metaforuna Benzetti

0 8

Berkshire Hathawayin başkan yardımcısı ve milyarder yatırımcı Charlie Munger Bitcoinin 50 bin doları geçen son rallisinden etkilenmemişe benziyor.

Daily Journal ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Munger İngiliz şair Samuel Johnsonun şiirinde metaforik bir benzentmeyle hangisinin daha kötü olduğuna karar veremediğini söyledi ve hem Tesla hem de Bitcoini eleştirdi: 

Bitcoin mi? Tesla mı? Tesla potansiyel olarak 1 trilyon dolarlık tamamen işletme değerine ulaşıyor veya Bitcoin 50 bin dolara ulaştı. Bir pire ve bit arasındaki öncelik sırasına karar veremiyorum ve bu seçimler için de aynı şekilde hissediyorum. Hangisinin daha kötü olduğunu bilmiyorum.”

Diğer birçok yatırımcı gibi Munger de Bitcoinin fiat paranın yerini alarak bir değişim aracı olacağını düşünmüyor.

“Bitcoin gerçekten altının yapay bir ikamesi. Ve asla altın almadığım için asla Bitcoin de almam. Başkalarının da almamasını tavdsiye ediyorum 

Munger dünyanın en büyük dijital varlığının ardındaki çılgınlığı ünlü yazar Oscar Wildeın 130 yıl önce İngiliz elitleri ve kontları eleştirmek için yazdığı tilki avı hakkındaki metaforuyla karşılaştırdı. Ona göre Bitcoin çılgınlığı “konuşulamayanların yenilmezlerin peşinde koşmasıdır. Basit bir ifadeyle yenilemeyen bir şeyi arayan ve peşinden giden zengin ve otoriteye uymayan anormal insanlar sürüsü. 

Kripto topluluğundaki pek çok kişi Twitterda bu söylemleri eleştirerek Mungerın Bitcoini “anlamadığını” ve temelde yatan teknolojiyi anlamamasının varlığa ilişkin olumsuz algısının arkasındaki neden olduğunu belirttiler.

Bitcoine Bir Elştiri de İsviçreli Banka CEOsundan 

Twitter kripto para alanındaki yatırımcıların piyasa hakkındaki bakış açılarını tartışmak ve paylaşmak için aktif bir topluluk oldu. Bu İsveçli bankacılık şirketi Klarnanın CEOsu Sebastian Siemiatkowskiyi ilgilendiren bir durum.

Siemiatkowski Bitcoinin arkasındaki temel teknolojinin ilginç olduğunu ancak perakende yatırımcıların insanları söz konusu riskleri düşünmeden kripto para birimini satın almaya çağıran tweetler tarafından yanlış yönlendirileceğinden korktuğunu belirtti.

Siemiatkowski CNBCye verdiği bir röportajda

 “Twittera girip Bitcoin araştırması yaparsam insanların şimdi satın alın yoksa hayatınızın en büyük fırsatını kaçıracaksınız diye yazdıklarını görüyorum

“Klarna hisselerini alıp benzer bir yazı ile reklamını yaparsam para cezası alırım veya hapse bile atılırım. Düzenleyicilerin neden bu unsurları takip etmediğine çok şaşırdım. dedi. 

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku